Aktualności

Miesiąc Bezpiecznego Internetu

dodano: 2023-03-19

Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU. Na przełomie lutego i marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szeregu lekcji online prowadzących przez specjalistów NASK i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Klasy I-III uczestniczyły w lekcjach poruszających tematykę bezpieczeństwa w sieci, ale także w życiu offline. Prowadzący wyjaśniali dzieciom pojęcia dezinformacji, sposoby odróżniania faktów od opinii i zachęcali do bycia uważnym na informacje napływające do nas zewnątrz.

W ramach Miesiąca Bezpiecznego Internetu klasy I-III brały udział w zajęciach online: Mam tę moc, czyli co daje mi siłę! Celem jej było wspieranie dzieci w ich poruszaniu się w świecie Internetu, bycie uważnym na to, co dzieje się w świecie online. Na spotkaniu poruszona była kwestia tego, jak wielką moc mają słowa, co daje nam w życiu siłę i jak reagować na sytuacje w sieci, podczas których ktoś próbuje nam zaszkodzić. Uczniowie wykonywali piękne prace plastyczne na temat tego, w czym są dobrzy, ich mocnych stron i zainteresowań.

W ostatnich dniach obchodów DBI w naszej szkole uczniowie mieli możliwość poznać niezwykłych bohaterów programu „Sieciaki", z którymi poznawały bezpieczny Internet. Program nawiązuje do fabuły książek z serii „Sieciaki” i treści serwisu edukacyjnego dla dzieci Sieciaki.pl. Dowiedzieli się też kim są „Sieciuchy” i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać.

Dodatkowo klasy I, IV, V, VI uczestniczyły w transmisji online spektaklu pt. "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów". Bohaterowie tego przedstawienia pomagają uczniom w bezpiecznym odkrywaniu Internetu. Dzieci i młodzież dowiadują się o zagrożeniach, na jakie mogą natknąć się w sieci, a Plik i Folder krok po kroku wyjaśniają im, jak mogą poradzić sobie z nimi. Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w interaktywnym spotkaniu edukacyjnym.

Uczennice i uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w lekcji: Co czyha na naszą prywatność w grach i Internecie? Na której przypomnieli sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa w Internecie, na co zwrócić uwagę,
aby nie utracić kontroli nad swoimi danymi i tożsamością. Poznawali jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z gier, aplikacji oraz usług sieciowych.

Klasy VIII brały udział w lekcjach: Cyfrowy świat – ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł oraz Jak odróżnić fake od newsa? Lekcje dotyczyły śladu cyfrowego i tego, jak uczniowie mogą zadbać o bezpieczeństwo informacji, jakie publikują w sieci. Prowadzący opowiadali, ile można wyczytać z biernie udostępnianych informacji dotyczących adresu IP, geolokalizacji czy metadanych zamieszczanych fotografii. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zminimalizować i ograniczyć pozostawiany po sobie cyfrowy ślad. Przedstawione zostały także przykładowe sposoby na ograniczenie liczby udostępnianych informacji.

W lekcjach prowadzący korzystali z nagranych wystąpień Digital Youth Forum - wydarzenia poświęconego edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu oraz nowych technologii.

W czasie trwania akcji MIESIĄCA BEZPIECZNEGO INTERNETU uczennice i uczniowie mieli możliwość zapoznania się z gazetką zawierającą cenne materiały edukacyjne na temat bezpieczeństwa w Internecie.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży i przyczyniło się do poszerzenia wiedzy i umiejętności dzieci w bezpiecznym poruszaniu się w sieci.

Katarzyna Gąciarz-Oleś

Pedagog szkolny

foto:  Miesiąc Bezpiecznego Internetu